آبادان-خرمشهر

نامش فاطمه و دختر حزام بن خالد و همسر علی علیه السلام است.
علی علیه السلام بعد از شهادت حضرت فاطمه علیها السلام به برادرش عقیل که تبهر عجیبی در علم نسب شناسی داشت فرمود . زنی برای من بجوی که از بزرگمردان و دلاوران عرب بوجود آمده باشد می خواهم از او صاحب فرزندی رشید و شجاع بشوم . عقیل گفت : فاطمه بنت ؟ چطور است ؟ در میان عرب از پدر و نیاکان او شجاعتر کسی را نمی شناسم. وی هم از جانب پدر و هم از جانب مادر ( ثمامه دختر سهیل بن عامر) دارای اصالت و نجابت و عظمت خانوادگی است . او پس از وفات فاطمه زهرا به همسری علی (ع) در آمد . ام البنین ، بغیر از علی شوهر دیگری اختیار نکرد . زنی عالم و فاضل و عارف به عظمت اهل بیت و در دوستی ایشان دارای اخلاص بود . هنگامی که به خانه علی آمد ، امام حسن (ع) و امام حسین (ع) بیمار بودند . او مثل مادری مهربان ، آنها را پرستاری می کرد و شبها بر کنار بسترشان بیدار می نشست . او مادر چهار فرزند است : عباس – که قمر بنی هاشم خوانده می شد – عبدالله ، جعفر و عثمان . ابن عثمان همنام عثمان بن مظعون که یکی از اصحاب فداکار پیامبر گرامی اسلام است - بود . بخاطر همین چهار پسر بود که مادرشان را ام البنین – یعنی مادر پسران – می نامیدند . در قدرت ایمان و استقامت وی همین بس است که پس از شهادت چهار فرزندش در کربلا هر کس خبر مرگ فرزندانش را به او می داد می پرسید : اول مرا از حال حسین مطلع کنید . وقتی که خبر شهادت آنها را به وی می دادند به ترتیب نام آنها را بردند تا به عباس رسیدند . به گوینده این خبر گفت : رگهای قلبم را پاره کردی در زیر آسمان چهار فرزند ناکام داشتم و همه را فدای حسین کردم .
دوست می داشت حسین سالم مانده و فرزندانش در راه حسین قربانی می شدند این علاقه قلبی او بحسین گواه خلوص ایمان و عقیده اوست . پس از این فاجعه عظیم ، مجلس سوگواری بر پا می کرد ، تا از این طریق راه شهدای کربلا را زنده نگهدارد و همه زنان بنی هاشم در آن مجلس شرکت می جستند و بیاد شهدای کربلا اشک می ریختند . او در مرثیه جوانان از دست رفته اش اشعار جان سوزی دارد ، عبیدالله را که یادگار عباس بود بدوش می کشید و همه روزه بقبرستان بقیع می رفت و شور و غوغایی بپا می کرد . مردم مدینه اطراف او گرد می آمدند و با او همناله می شدند. ( حتی مروان بن حکم حاکم وقت مدینه نیز در میان ایشان بود و گریه می کرد ) می گفت : ای کسی که عباس را دیده ای که بر سپاهیان انبوه دشمن حمله ور می شد . و فرزندان حیدر ، همچون شیران دلاور پشت سر او بودند . شنیده ام که ضربتی بر سر فرزندم وارد و دستهایش قطع شد ، وای بر من شیر فرزندم بواسطه آن ضربت سرنگون گشت . اگر شمشیر بکف داشتی کسی را قدرت آن نبود که به تو نزدیک شود . و می گفت و ام البنین می خوانید زیرا مرا بیاد شیرهای دلاور می اندازید . مرا فرزندانی بود که بنام آنها خوانده می شدم لیکن امروز آنها را از دست داده ام . چهار فرزندی که همچون باز شکاری بودند و با تیغ ستم از پای در آمدند. با سلاحهای دشمن اندام آنها پاره پاره شد و در خاک و خون غلطیدند. کاش می دانستم آیا چنانکه می گویند عباس من با قطع شاهرگ از پای در آید و این است یک نمونه آموزنده فداکار و با اخلاص در میان زنان با فضیلت .
این مقاله تقدیم به پیشگاه مقدس : عبد صالح خداوند ، آموزگار عشق و ایثار شیر بیشه دفاع از امامت ، علمدار بزرگ عاشورا ، شاهین شکسته بال علقمه حضرت قمر بنی هاشم ابوالفضل العباس علیه السلام که با جانبازی بی نظیر خود از قرآن و امام عصر خویش حضرت ابا عبد الله الحسین علیه السلام دفاع کرد و رسم وفا را در جهان جاودانه ساخت سقایی که تشنه ماند تا تشنگان حقیقت را سیراب کند . سلام خدا بر پدری که تو را پرورد و مادری که تو را زائید :
سلام الله علیک و علی والدیک : امیر المومنین علی بن ابی طالب علیها السلام و حلیلته ام البنین علیها السلام .

( فرازی از زیارت حضرت اباالفضل علیه السلام )
منبع : سایت هیئت محبان الائمه مشهد

+ نوشته شده در دوشنبه پانزدهم آذر ۱۳۸۹ 0:34 توسط یک آبادانی آشنا |


DESIGN BY : NIGHT SILENCE X

با سلام

این وبلاگ تقریباً دوماهه که داره فعالیت میکنه

نویسندگان این وبلاگ دو نویسنده دختر و پسر هستند که یک آبادانی و یک خر مشهری هستند و بانام مستعار یک آبادانی آشنا و یک خرمشهری آشنا فعالیت می کنند

ما سعی بر آن داریم که در کنار معرفی هرچه بیشتر شهرهای آبادان و خرمشهر مطالبی را در وبلاگ قرار دهیم که جامعه پسند باشند

دوستانی که مایل به همکاری هرچه بیشتر با ما هستند میتوانند در قسمت نظرات به ما تمایل خود را اعلام کنند

با تشکر

نویسندگان وبلاگ همسایه ها


صفحه نخست
پست الکترونیکنوشته های پیشین

بهمن ۱۳۸۹

دی ۱۳۸۹
آذر ۱۳۸۹
آبان ۱۳۸۹


نویسندگان

یک آبادانی آشنا

یک خرمشهری آشنا


پیوندها

خـــــرمــشــهر
دانشجويان اقتصاد حمل و نقل خرمشهر 89
بــــــــــه عشـــــق آبادان
پسری از جنس خاک
قالب های نایت اسکین


    تعداد بازديدها:

Design by : Night Skin